Ako deti vychovať k peknému správaniu
Všetkých rodičov čaká počas rokov výchovy neustále vysvetľovanie, čo je správne a čo nie. To niekedy, pravdaže, vôbec nepomáha. Na výchovu našich potomkov potrebujeme preto naozaj veľa trpezlivosti.
Budujeme hranice
Deti samé od seba nechápu všetky súvislosti a dopady ich správania. Ak dieťa v škôlke zhodí v zápale hry druhé dieťa na zem, pravdepodobne nerozumie tomu, že mu mohlo ublížiť. Ak sa jedná o ojedinelú udalosť, bude stačiť, ak dieťaťu vysvetlíte, že pri hre musí trošku dávať pozor aj na iných. Problém nastáva, ak začína druhým deťom ubližovať zámerne. V takomto prípade vás čaká množstvo dohovárania, napomínania a aj výchovných trestov. Aké budú pri vašom dieťati účinné, budete musieť zistiť sami. Na niektoré deti platí napríklad odchod z ihriska. Na iné to, že ich na niekoľko minút usadíte nabok. Na hru ostatných detí sa bude môcť len pozerať. Dieťa sa tak bude učiť, kde sú hranice slušného správania.
Dôležitosť pochvaly
Výchova je často veľmi náročná. My rodičia v nej často zabúdame, že vychovávať sa dá aj pochvalou. Ak sa vaše dieťa po niekoľkých napomenutiach správa pre zmenu veľmi pekne, nezabudnite ho pochváliť. Pre deti je ocenenie dôležité. Dosiahnete ním často viac ako opakovanými trestami.
Vzájomné vzťahy
Keď dieťa niekomu ublíži, malo by sa ospravedlniť. Ospravedlnenie nie je len o priznaní si viny. Je dôležitým základom pre budúce medziľudské vzťahy. Ospravedlnením upriamite pozornosť dieťaťa na toho, komu ublížilo. Uvedomí si tak, že jeho činy môžu mať následky. Napríklad udreté koleno kamaráta.
Prečo deti napomenutiu často nerozumejú
Mladšie deti približne do troch rokov v danej situácii zväčša pochopia, čo ste im povedali. Problém je však to, že sa ešte podľa toho nevedia chovať. Nie je to spôsobené ich neschopnosťou všetko si zapamätať. Ide skôr o to, že dieťa sa riadi okamžitým nápadom, podľa ktorého koná. Ešte popri tom nedokáže domyslieť všetky dôsledky. Preto je potrebné niektoré veci často vysvetľovať a pripomínať. Kým si deti osvoja pravidlá slušného správania, prejde ešte mnoho rokov.
A čo staršie deti
U starších detí je okrem uvedeného dôležitá najmä dôslednosť. Ak dieťa za nejaké správanie pokarháte, mali by ste to urobiť aj potom, keď rovnaký priestupok zopakuje. Dôležitá je tiež dôslednosť v dodržaní stanoveného trestu. Ak ste mu zakázali pozeranie TV na týždeň, mali by ste to dodržať. V opačnom prípade je opätovné neposlúchanie okrem iného výsledkom toho, že dieťa jednoducho vie, že trest nedodržíte.
Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto