Tipy a nápady na bezpečnú domácnosť pre deti

Malé dieťatko sa hrá so žehličkou

S príchodom dieťaťa sa v každom rodičovi prebudí inštinkt ochrancu. Postarať sa o bezpečie potomka je pre matku a otca snáď tá najdôležitejšia úloha. V prvých mesiacoch, keď malý voňavý uzlíček veselo džavoce vo svojej postieľke a len občas sa pretočí na bruško, aby mohol z novej perspektívy pozorovať svet, to spravidla nie je nič náročné. Niekedy po pol roku života sa však náš veľký poklad premení na živé striebro a na všetkých štyroch začne objavovať svet. Rodičia už ani pri najlepšej vôli nemajú šancu ustrážiť každý jeho krok.

Neustály dohľad nad dieťaťom dokonca ani nie je žiaduci. Váš malý objaviteľ predsa potrebuje svoj vlastný životný priestor. Zabezpečiť domácnosť proti jeho vpádom je v tomto období priam nevyhnutné. Ako na to?

Žiadne ostré predmety

Ostrá hrana rovná sa rozbitá hlava. V obchodoch s detským tovarom už bežne kúpite ochranu na hrany nábytku. Zabezpečte týmito krytmi všetky nižšie stoly, skrinky a komody. Odporúčame urobiť si aj menšiu zásobu. Vaše malé šidlo totiž veľmi rýchlo príde na to, ako sa dajú tieto gumové vecičky zo stola odlepiť. Okrem nábytku predstavujú potenciálne nebezpečenstvo i drobné ostré predmety ako sú nože, nožnice alebo niektoré dekorácie. Všetko, čo by mohlo spôsobiť porezanie alebo iné poranenie uložte vo výške mimo dosahu dieťaťa aspoň dovtedy, kým si dieťa nebude schopné uvedomiť nebezpečenstvo. Namiesto skladovania kuchynských nožov v zásuvke si môžete zaobstarať napríklad magnetickú lištu na stenu. Takto sa k nim váš malý objaviteľ takmer určite nedostane.

Elektrina ako najväčší nepriateľ

Zásuvky umiestnené nízko pri podlahe sú pre malých bádateľov veľmi zaujímavým objektom. Zásah elektrickým prúdom však môže mať smrteľné následky. Riziko preto nepodceňujte. Detské pršteky sú tenké a zvedavé. Zabezpečte všetky zásuvky v byte bezpečnými krytkami. Myslite aj na tie, ktoré sú umiestnené vyššie. Nikdy neviete, kedy sa váš šikovník prvýkrát s oporou postaví.

Bez prístupu ku schodom

Pád z výšky je pre dieťa veľmi nebezpečný. Ak máte v byte alebo v dome schodisko zabezpečte ho z oboch strán zábranami. V obchodoch dostať kúpiť špeciálne „bráničky“, ale domáci kutil si iste poradí aj sám. Výborne môžu poslúžiť napríklad bočnice zo staršej postieľky.

Domáca flóra

Deti skúmajú svet všetkými zmyslami, chuť nevynímajúc. Zamedzte im preto prístup ku všetkým kvetom v črepníkoch. Ideálne je rastliny premiestniť do výšky, kam malý objaviteľ nemá prístup. Výborným riešením sú police alebo závesné kvetináče. Prudko jedovatých rastlín sa radšej vzdajte. Nikdy neviete, či sa k nim dieťa predsa nejakým spôsobom nedostane, napríklad odpadnutý list na podlahe a katastrofa nedá na seba dlho čakať.

Chemikálie

Všetky čistiace prostriedky, lieky, ale aj drogéria alebo alkohol predstavujú potenciálne riziko. Pestrofarebné škatuľky, fľaštičky a flakóny sú pre deti veľkým lákadlom. Nikdy si nemôžete byť istí, z ktorého pracieho prášku sa rozhodnú ochutnať. Najbezpečnejšie sú opäť vysoko položené miesta, kam detská rúčka nedosiahne.

Zamykajte aj nezamknuteľné

Všetky nebezpečné predmety v skriniach a v kuchynskej linke, samozrejme, nie je možné poprekladať mimo dosahu dieťaťa. Výborným riešením sú v tomto prípade špeciálne zámky, ktoré prilepíte priamo na dvierka. Dostať ich bežne v obchodoch s detským tovarom. Ak však majú susedné dvierka kuchynskej linky rúčky vedľa seba, výborne poslúži aj povraz alebo drôtik, ktorým ich zviažete. Opakované vyvliekanie však môže gazdinke spôsobiť vrásky na tvári. Používajte túto doma vyrobenú pomôcku len na skrinky, ktoré otvárate málo.

Horúce predmety

Ďalším veľkým rizikom sú popáleniny. Sú veľmi bolestivé a vášmu dieťaťu môže zostať nepríjemná spomienka v podobe jazvy. Ak máte v dome alebo v byte krb alebo krbovú pec, malo by to byť jedno z prvých miest, ktoré zabezpečíte pred vpádmi malého objaviteľa. Prestavajte nábytok alebo si zabezpečte špeciálne zábrany. Nebezpečenstvo predstavujú aj horúce nápoje. Rannú kávu si vždy položte mimo dosahu dieťaťa a nikdy nie na stôl s obrusom. Dieťa obrus veľmi ľahko stiahne a kávu vyleje priamo na seba.

Učte dieťa bezpečnému správaniu

Už polročné dieťa sa vie z reakcií rodičov postupne naučiť, že na niektoré miesta nemá dovolený prístup. Ak máte napríklad radiátor s ostrými hranami, ktorý neviete nijako zabezpečiť, učte dieťa, že k nemu nemôže chodiť. Buďte pritom dôslední. Ak ho tam len raz pustíte, viac mu v tom nezabránite.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *