Ako efektívne komunikovať s deťmi?
Základom výchovy je komunikácia. Rodičia prostredníctvom nej svoje deti učia, smerujú, rozvíjajú, chvália a karhajú. Slovo je skutočne silný nástroj. Možno ním vyjadriť cit, potešiť, pokoriť i zraniť. Komunikačné nedorozumenia a šumy nás dostávajú do konfliktov, ktorých výsledkom je narušenie vzťahov.
Rodičia sa často sťažujú, že ich deti nepočúvajú, nerešpektujú alebo im odvrávajú. V zúfalej snahe vychovávať siahajú po kriku, nadávkach a vyhrážkach. Ako teda hovoriť s dieťaťom tak, aby naše slová padali na úrodnú pôdu?
Komunikujte efektívne
Ak nechcete hovoriť len tak do vetra, mali by ste dodržiavať tri základné pravidlá.
Po prvé, držte sa cieľa. Len tak si pokecať, je zábava. Ak ale chcete rozhovorom niečo dosiahnuť, musíte mať svoj cieľ neustále na pamäti. Keď budete od neho opakovane odbočovať, napokon sa v tých bočných uličkách stratíte nielen vy, ale aj dieťa. Hovorte preto jasne a k veci.
Po druhé, berte ohľad na vzťah. Pri komunikácii s dieťaťom pamätajte na to, že hovoríte s osobou, na ktorej vám veľmi záleží. Nech už riešite čokoľvek, určite je to oveľa menej dôležité ako váš vzájomný vzťah. V zápale emócií na to niekedy zabúdame. Nedovoľte to! Neznižujte sa k urážkam, ponižovaniu či dehonestovaniu dieťaťa. Osobné útoky do komunikácie nepatria. A už vôbec nie do rozhovoru s dieťaťom.
Po tretie, zachovajte si sebaúctu. Vaše dieťa predsa chcete vychovať k tomu, aby vás rešpektovalo a vážilo si vás. Musíte ho to naučiť. Vážte si sami seba. V komunikácii sa nepodceňujte, nechoďte proti svojim hodnotám a zásadám. Sebaúctu si zachováte len ak si stojíte za svojim, úprimne vyjadrujete svoje názory a robíte to, o čom ste presvedčení, že je správne a morálne.
Komunikujte za seba
Ja – komunikáciou sa vyhnete obviňovaniu, kritizovaniu a ponižovaniu. Predídete tak zbytočným konfliktom a nedorozumeniam. Budete komunikovať úprimne a sami za seba. Namiesto „Nekrič!“ môžete povedať „Prekáža mi, keď kričíš“. Takáto komunikácia je spravidla vnímaná ako menej útočná a nevyvolá v dieťaťu snahu brániť sa alebo vyštartovať do protiútoku. Dosiahnete tak, čo chcete bez zbytočných nedorozumení.
Komunikujte pozitívne
Pozitívne komunikácia evokuje pozitívnu odozvu. Namiesto toho, aby ste dieťaťu prikázali „Nebež!“ môžete ho požiadať „Poď pomalšie.“ Nevzbudíte tak zbytočný negativizmus.
V rámci pozitívnej komunikácie nemôžeme zabudnúť na pochvalu. Chváľte svoje dieťa tak často ako sa len dá. Budujete tým jeho pozitívny sebaobraz. Dbajte však na to, aby boli vyše pochvaly úprimné. Deti veľmi rýchlo prehliadnu klamstvo. Pri chválení nepreháňajte a hovorte veľmi konkrétne. Namiesto „Kreslíš naozaj nádherne.“ povedzte radšej „Veľmi sa mi páči tvoja kresba.“ Budete pôsobiť hodnovernejšie.
Komunikujte jasne
Predovšetkým pri zadávaní inštrukcií a príkazov platí, že menej je zaručene viac. Nadviažte s dieťaťom očný kontakt, aby ste si boli istí, že vás vníma a počúva. Stručne a jasne mu povedzte, čo od neho žiadate. Dlhé, kvetnaté reči sú pre deti príliš unavujúce. Veľmi rýchlo sa v nich stratia a nebudú vedieť, čo vlastne od nich chcete. Ak si nie ste istí, či dieťa vašim požiadavkám rozumie, žiadajte si od neho spätnú väzbu. Poproste ho, nech vám zopakuje, čo ste mu práve povedali. Vždy je to lepšie ako ho potom potrestať za to, že niečo neurobilo. Hlavne, ak ani samo nevedelo, čo vlastne od neho chcete.
Počúvajte
Počúvanie je veľmi dôležitou súčasťou komunikácie. Od detí vyžadujeme, aby nás vždy počúvali a rešpektovali, čo hovoríme, no my sami to veľmi často zanedbávame.
Známy scenár, matka sa rozpráva s kamarátkou na ulici. Dieťa stojí vedľa a volá: „Mami… mami… mami.“ Matka zahĺbená do rozhovoru ho nevníma. Dieťa začne hlasno kričať a plakať. Matka ho vyhreší za to, že vykrikuje a zbytočný konflikt je na svete.
Vždy počúvajte, čo vám vaše dieťa hovorí. Okrem toho, že mu dáte najavo rešpekt a záujem, poskytnete mu vzor komunikácie, akú žiadate aj od neho.
Fotografia: © BigStockPhoto.com