Prílišná zhovievavosť vo výchove

Rodičia s dieťaťom

Prílišná zhovievavosť je termín, ktorým mnohí autori označujú zmätok ktorý vzniká pri nedostatku vedenia zo strany rodičov v kombinácii s neúctou a neposlušnosťou. V dôsledku prílišnej zhovievavosti rodič stráca autoritu a dieťa neuznáva žiadne obmedzenia. Tento štýl výchovy detí sa väčšinou končí neúspechom.

Niektorí rodičia sa cítia previnilo, keď od svojich detí vyžadujú poslušnosť, pretože sa pod tým podľa nich skrýva snaha dokázať si svoju prevahu a moc nad dieťaťom. Nemožno s tým súhlasiť, dieťa by malo mať úctu ku svojim rodičom, pretože si na tomto základe vytvára svoj vzťah k ostatným ľuďom, inštitúciám a zákonu. Ide o základný kameň pre jeho budúce názory na ľudí vo svojom okolí ale aj celú spoločnosť.

Rodičovská autorita je nevyhnutá aj v prípade, ak rodičia chcú, aby dieťa uznávalo rovnaké hodnoty ako oni. Ak dieťa môže počas prvých pätnástich rokov úspešne vzdorovať rodičom, pohŕdať ich autoritou a vysmievať sa im, začne svoju neúctu v neskoršom veku prejavovať otvorenejšie a celkom prirodzene rodičmi opovrhovať.  Odmietne sa stotožniť so všetkým čo nesie stopu rodičov a čo ich predstavuje, rovnako aj akékoľvek ich životné názory. Podľa dieťaťa si rodičia nezaslúžia jeho úctu a vzniká tak priepasť medzi generáciami.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *