Rady pre zdravý pobyt na slniečku

Pobyt na slniečku je prospešný. Pri opaľovaní dochádza totiž k tvorbe vitamínu D. Ten je dôležitý pre naše kosti a zuby, imunitu a dokonca aj náladu. Na jeho dostatočnú tvorbu pri tom postačí len niekoľko minút pôsobenia slnečných lúčov. Poradíme vám, ako sa pri pobyte na slnku starať o pokožku dieťaťa.

Opaľovanie a deti do troch rokov

Deti do troch rokov by nemali vyť vystavené priamemu slnku okolo poludnia, kedy je intenzita slnečného žiarenia najsilnejšia. Aj počas ostatných hodín je vhodné, aby boli len v tieni alebo polotieni a na slniečku po obmedzenú dobu. Deti v kočíku môžete prekryť strieškou alebo slnečníkom na kočík. Pri hre na ihrisku alebo na prechádzke nezabúdajte na pokrývku hlavy.

Aby sa dieťa neprehrievalo, obliekajte ho do bledších odtieňov. Dôležitý je aj materiál. Mal by byť ľahký a vzdušný. Okrem toho je potrebné zvlášť v letných mesiacoch myslieť na dostatočný pitný režim.

Pri pobyte vonku používajte krémy s vysokým ochranným faktorom, a to až 30+. Pre deti s bledou pokožkou až 50+. Bábätká by ste na slnku nemali nechávať vôbec. Pokožku batoliat, ktoré už vedia chodiť, navykajte na slnko postupne. Spočiatku stačí niekoľko minút. Tento čas postupne predlžujte. Nezabúdajte pri tom na to, že pre malé deti je vhodné ísť na slnko až po štvrtej popoludní alebo pred desiatou dopoludnia.

Ako sa na slnku starať o staršie deti

Aj pre staršie deti nie je vhodné opaľovanie okolo poludnia. Konkrétne medzi jedenástou a treťou. Dôležité je, aby mali vždy na hlave šiltovku alebo klobúčik. Vhodné je tiež kúpiť kvalitné slnečné okuliare. Na ochranu pokožky používajte krémy s ochranným faktorom nad 15. Na dovolenku k moru alebo na kúpalisko si zaobstarajte vode odolné krémy na opaľovanie. Keďže sa pokožka pôsobením soli alebo aj chóru na kúpalisku vysúša, môžete natieranie zopakovať. O to viac, ak sa dieťa po plávaní utiera do uteráka. Ochranná vrstva krému sa pôsobením týchto faktorov môže narušiť.

Čo robiť, keď sa dieťa spáli

Ak sa napriek vašej snahe dieťa spáli, postihnuté miesto ošetrite. Pre takéto prípady kúpite v lekárni krém alebo sprej Panthenol. Ten pokožku nie len upokojí ale aj zhojí. Recepty starých mám na upokojenie spáleného miesta odporúčajú aj kyslú smotanu alebo jogurt. Liečivý účinok má okrem toho obklad z nechtíka lekárskeho. Kožu hydratuje a ochladí aj aloe vera.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *